Infrared ısıtıcı alırken nelere dikkat etmeliyiz?


Havaların soğuduğu bu günlerde, evinizin veya işyerinizin ısıtması yetersiz kalıyor olabilir ya da bölgesel ısınmaya ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.  Bu durumda, ekonomik ve sağlıklı bir çözüm olarak infrared ısıtıcıları değerlendirebilirsiniz. Kararınızı verdiniz, bir infrared (halk arasında UFO markasının ismiyle de anılıyor) ısıtıcı alacaksınız. Peki infrared ısıtıcı almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

infrared

  • Kullanacağınız alana göre infrared ısıtıcıları değişecektir. Tamamen kapalı bir alan mı, yoksa açık alanda mı kullanacaksınız? Açık alanda kullanacaksanız, yağmura karşı dirençli olan modelleri de değerlendirebilirsiniz. Aşağıda yazılar ağırlıklı olarak kapalı mekan kullanımı içindir.
  • Infrared ısıtıcıyı kullanacağınız alan, seçeceğiniz cihazı da etkiler. Kapalı mekan ısıtıcınızı seçmeden önce, ısıtmak istediğiniz mekanın alanını ölçün.
  • Bir diğer önemli nokta da, ısıtıcınızı nereye monte etmeyi planladığınızdır. Montaj yeri ile ilgili doğru ve yanlışlara buradan ulaşabilirsiniz. Isıtıcının konumlandırılacağı yere göre etki mesafesi değişecek; bu da sizin ısıtıcı seçiminizi etkileyecektir. Konuyla ilgili şemaya yine aynı linkten ulaşabilirsiniz.
  • Ağırlıklı olarak yatay modeller kullanılmakla birlikte piyasada, dik olarak kullanılabilecek infrared(kızılötesi) ısıtıcılar da mevcuttur. Yer ve kullanışlılık açısından bu modelleri de değerlendirebilirsiniz.
  • Duvar montajı istemiyorsanız, teleskopik ayakları da alışveriş listenizi eklemelisiniz. Ancak, gerek bu ayakların da ciddi bir bütçe olması, yer kaplaması gibi nedenlerle duvar montajı daha doğru olabilir. Hem kazara değemeyeceğiniz bir mesafede olur, hem de sabitlemiş olursunuz.
  • Termostat özelliği, sizin dilediğiniz sıcaklık konforuna ulaşmanızda çok önemli bir etmen. Bu nedenle termostat özelliğini önemseyin. 2 kademeli bir termostat yerine daha fazla kademeli bir termostat, farklı mevsim ve koşullarda da ısıtıcınızdan daha fazla verim almanızı sağlar.
  • Ayrıca elektrik sarfiyatınız da termostat kademeleri ile doğrudan ilgilidir. Doğru ayarlanmamış bir termostat ile ısıtıcınız sürekli çalışırsa bu elektrik faturasında da sizi üzebilir.
  • Diğer önemli bir detay ise filament ömrüdür. Firmaların kendi modelleri içinde dahi farklı filamentler kullanılabilmekte, bu da cihazın ömrünü değiştirmektedir. Aradaki fiyat farkına bakıp, cihaz ömrünü (örneğin 9000 saat ve 12.000 saat) değerlendirip makul olanı almak en doğrusu. Neticede bu ürünü uzun yıllar boyunca kullanmayı planlıyorsunuz(dur). Ayrıca, filament cinsi, garanti süresini de etkiler. Bunu da araştırmadan nihai kararı vermemek gerek.

Ekleyeceğiniz birşey var mı?

About these ads

Yorum bırakın

Filed under alışveriş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s