Düğün mekanı (salonu) seçerken nelere dikkat etmeliyiz?


Hayatımızın en önemli anlarından birinin geçeceği yerdir düğün salonu, düğün mekanı. Bütün o anın büyüsü, seçeceğimiz yer ve anlaşılan koşullar ile çok ilgilidir. Peki, düğün mekanı (salonu) seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

(Bu arada, bir Level öncesi olan “kız istemeye giderken nelere dikkat etmeliyiz?” konulu yazımız da ilginizi çekebilir.)

 • Düğün için yer seçerken, çevrenize ve tanıdıklarınıza sorun. Referanslı bir yer, her zaman seçenekleriniz arasında üst sıralarda olmalıdır. Herhangi bir gece olmadığından, ertesi gün de gidip “Böyle hizmet mi olur?” diye tartışmak istemeyeceğinizden araştırıp gitmek çok önemli.
 • Mekanın havalandırması çok önemlidir. Yaz ya da kış farketmez; misafirlerinizin ne üşüyeceği ne de bunalacağı şekilde hava alan ya da havalandırması yeterli bir yer olmalı.
 • İnternette, düğününde elektrik kesildiği için düğün salonuna “elektrik kesildi, misafirler altınları takmadan gittiler.Maddi kayba uğradım.” Diyerek dava açan bir çiftin hikayesi var:) Jeneratörleri olup olmadığını sorun.
 • Tahmini kişi sayınızın, düğün mekanındaki olası yerleşimini tasavvur edin. Eğer çok sıkışık olacaksa, böyle bir mekanı tercih etmemenizi tavsiye ederim.
 • Yemek menülerini dikkatlice ve bütçenize göre inceleyin.
 • Eğer yemek içkili olacaksa, limitli/limitsiz seçeneğine karar verin. Genelde limitsiz içkili menüler, limitlilere göre %25 oranında daha pahalı olur. Gerçekten buna değecek mi, bu karar sizin.
 • Limitli içki seçecekseniz, düğün salonu size limit aşımında uygulamanın nasıl olacağını belirtmenizi istemeli. Siz de düğün başlamadan bu konuyu netleştirmiş olun: Misafirleriniz fazla içkilerini ödeyecekler mi, yoksa onlara “limitin dolduğu ve hesabın düğün sahibi tarafından ödeneceği” mi söylenecek? Dediğim gibi, bütçeniz ve içki/misafir ağırlama tercihlerinize göre bu kararınızı vermelisiniz.
 • Bir önemli nokta: Limit. Limit kavramını net olarak belirleyin. Bazı mekanlar, örneğin 2 kadeh limitli bir menü ve 200 kişi için limiti “misafirlerin yarısı içki içer, kişi başı 2 kadehten toplam 200 kadeh içki yapar” diye düşünmekte ve 200 kadeh aşıldığı anda limit bilgisi vermektedir. Halbuki siz menü fiyatında yemek + 2 içki olarak kişi başı anlaştığınız için aslında bu noktada düğün mekanı çıkar sağlamış olur. Ya diyin ki “ 200 x 2 = 400 kadeh içki limiti istiyorum” ya da “200 kadeh içkide limit uyarısı ver, ama indirim yap.”
 • Tam konusu gelmişken indirim…Kırın belini :)
 • “Bıçak kesmiyor” isimli yarı şantaj sululuktan siz de hoşlanmıyorsanız, bunu düğün mekanı ile konuşun. Bunun bir gelenek(!) olduğu söyleniyorsa ve sonuç değişmiyorsa, o gün orada size bıçağı verecek garsonu bulun; günahınızı peşinen ödeyin ve pasta kesimi esnasında bu geleneği(!) yerine getirmemesini, eğer yaparsa sizin de kendi gelenekleriniz olduğunu hatırlatın:)
 • Düğün salonunun, ulaşım, lojistik, organizasyon, kuaför, gelinlik vb. anlaşmalı olduğu yerler vardır. Bunları öğrenip avantajlı fiyatlar ve kaliteli hizmet alabilirsiniz.
 • Sözleşme yapın. Resmi birşey olmasa bile, konuştuğunuz tüm detayları “bir de yazılı olarak not alalım” diyerek kağıda aktarın. Emin olun, aynı dönemde onlarca kişiye yüzlerce taahhütte bulunuyor olacaklar. Sizin en güzel gününüzde birşeyin atlanmış olmasını istemezsiniz.

Eşimle düğünümüzü yaptığımız Akalın Düğün Salonu-Ankara/Gölbaşı yukarıda saydığım tüm kalemlerden tam not alarak bize şahane bir düğün organizasyonu sundu. Ankara’da düğün düşünen herkese şiddetle (herhangi bir reklam amacım yok, samimi söylüyorum) tavsiye ederim.

Şimdiden mutlu bir birliktelik dileriz.

Bu konudan bir volüm-2 çıkar.

Ekleyeceğiniz birşey var mı?

About these ads

4 Yorum

Filed under eğlence, yaşam

4 responses to “Düğün mekanı (salonu) seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 1. erhan

  bende cebecide yeni çağlar düğün salonunda yaptım cok memnun kaldım salonu tutarken verdikleri tüm vaadleri yerine getirdiler bizde güzel bir düğün yaptık

 2. Unknown

  Bu tip bir salonun duygusal tarafı ne kadar acaba ? :)

 3. zeynep

  bencede guzel bir düğün salonu ucretı ne kadar avabaa

  • Zeynep merhaba, 3 sene once ben kisi basi 45tl ye beyaz etli ve iki icki secenekli menude anlasmistim. O zaaman Ankara icin oldukca makuldu fiyat. Bir ara istersen, oldukc yardimsever bir ekipleri var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s